*, BULANIKLIK EN ÇABUK NASIL GİDERİLİR.
Havuz Suyu Bulandığında Nelere Dikkat Edilmeli.

Havuz suyu bulanık olmasının aslında sebebleri çoktur ama biz bunu sizin için daha kolay hale getirelim ve iki başlık altında toplayalım.

*Birinci sebeb Genellikle havuz suyundaki kimyasal değerlerine dikkat edilmemesi ve ya aşırı kimyasal kullanımı veya eksik kullanıp güya tasarruf etmek maksatlı az kullanımdan dolayı olmaktadır.

İkinci husus çevresel faktörler,havuz suyu kalitesi, kişisel bakımları yapıp havuza girmek ve kullanılan kimyasalın kalitesi ile alakalıdır.

Çözüm ise kimyasal ile alakalı olanı anlatalım..Havuz kimyasalı oranları Havuzdaki ph değerinin 0.6 Pp ile 0.75 Pp arası olmalıdır. Havuz suyundaki Klor ise 0,550 pp ile 0,750 pp arasında olmalıdır. Buradaki bu aralık zaten sizin havuz suyunun sağlık bakanlığının istediği düzeydeki aralıktır.

Havuz suyunun bu değerler arasında olmasındaki amaç gerek ph seviyesinin,Alkalitesinin, havuz suyundaki bakteri,mineral,çevresel fakörlerden oluşan kirlenmenin önüne geçmek sudaki bazı değerlerin bu seviyede tutulduğunda havuz suyunun berraklaşmasını sağlamaktır.

*Havuza PARLATICI VE YOSUN ÖNLEYİCİ ATTIĞIMDA HAVUZ SUYU NEDEN BULANIR.?

Buradaki asıl sebeb havuz suyundaki ph değerinin 0,750 pp den daha yüksek olmasıdır.

Bunları önlemek için ise gerekse PH Düşürücü gerekse PARLATICI ve ÇÖKTÜRÜCÜ kullanmadan önce öncelikle havuz suyundaki ph ve klor testi YAPILMALIDIR.!!!

Buradakı sebeb ph dengesini 0,720 pp den havuz kimyasalı Ph Düşürücü kullanıp bu alt seviyelere çekmektir. Eğerki siz bu dengeye dikkat etmezseniz ve parlatıcı,yosun önleyici ve çöktürücü kullanırsanız havuz suyu bulutlu bir hal alacaktır.

*HAVUZ SUYU BULUTLU VE KİRLİ HALDE NASIL HAVUZ SUYUNU AÇARIM.!

Bunu yapmak için ise yine ölçümler şarttır. ph ve klor ölçülür. ölçümler neticesinde çıkan sonuça göre ph veya klor düşük veya yüksek ise dengelenmelidir.taze su takviyesi ve ters yıkama şarttır.

Havuz suyu bulanık halde klor yok ph normal ise çözüm yine basittir aslında. Burada hemen profosyonel bir yardım almak sizler için daha etkili ve ani sonuçla yani şoklama yöntemi ile düzelmesi sağlanır. şoklama genelde /70 Stabilizatörsüz klor kullanmak gerekmektedir. Nedeni ise Stabilizatörsüz olduğu için havuz suyunda kalıcı değildir. Bir kaç gün içinde uçucak ve havuz suyundaki bulanıklığa sebeb veren meteryallerin havuz zeminine çökmesi ve havuz dip süpürgesi ile temizlik yapıldıkdan sonra ters yıkama ile berraklık sağlanacakdır.

*Havuzda Bağlı klor Var Ne Demektir.

Havuzda Bağlı klor olduğunu nasıl anlarsınız.

Havuzda bağlı klor olduğunu anlamanın yolu test kiti elektironik ölçüm cihazları ile mümkündür.

Bu ölçümler test kitleri ile ne kadar klor atarsanız atın havuzda klor görünmez.Sebebi ise havuzda bağlı klor olmasıdır.

*peki BAĞLI KLORU NASIL BİTİRİRİM HAVUZ SUYUNU NASIL RENGİNİ AÇARIM.?

Havuz suyundaki bağlı klor kırmak ve yok etmek için ( ŞOKLAMA )uyğulanmalıdır. Burada havuzun büyüklüğü ve kaç ton su aldığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ya /70lik klor kullanılmalıdır yada SIVI KLOR kullanılmalıdır. sıvı klordakı sebeb yine /70 klorda olmayan Stabilizatörsüz klor yani uçucu klor olmasındaki mantıkla aynıdır. Bu sayade havuzdakı bağlı klorun çözüldüğünü ve havuz suyunun renginin açıldığını sizde kendiniz fark edeceksiniz.

Tabiki bu esnada esas olan havuza sürekli taze su almak ve filitrede oluşucak tortu ve pislikleri ters yıkama ve durulama ile yapmak gerekmektedir.

*Havuz Filitresi Nasıl Ters Yıkama yapılır.?

*Ters Yıkama Nasıl Yapılır.? Neden TERS YIKAMA YAPMAM GEREKİYOR.?

BU soru bizlerede defalarca sorulsada aynı yanıtları her zaman vermemiz gerekmektedir.

Havuz suyundaki mineraller çevreden gelen toz vs zararlı mineraller havuz filitresini yani filitre tankının içindeki bulunan gerekse cam kumu,gerekse çeşitli numaralardaki filitre içindeki kumlara yapışmaktadır.

Burada kullandığımız HAVUZ KİMYASALI OLAN PARLATICI NIN etkisi gayet yüksektir. Birleşen bu kimyasallar filitreye takılır kum bu zararlı mineralleri kuma yapışarak tutar ve ters yıkama ve gerekse durulama ile dişarı atar. Biz diyoruz havuz bir bebek gibidir ilgi bekler bir nevi insanda öyle değilmidir. bu kurallara uydukdan sonra hepinizda baktığınızda gurur duyduğunuz tertemiz bir havuza sahip olabilirsiniz.

www.gaziantephavuzkimyasallari.com

info@gaziantephavuzculuk.com

05530220658